Minsk’te Ulaşım Ve İletişim

Minsk’te Ulaşım Ve İletişim

 

Minsk’te Ulaşım Ve İletişim

 

Avrupa’nın doğusunda yer alan Belarus’un başkenti olan Minsk, her yıl on binlerce öğrenciyi ağırlar. Türk vatandaşlarına vize uygulamasının olmadığı ülke için dünyanın en güvenilir ülkesi denebilir. Gezmesi ve yaşaması son derece rahat olan Minsk, öğrenciler için sayısız avantaj ve fırsata sahiptir. Geniş ve düz caddeleriyle herkesi kendine hayran bırakmayı başaran Minsk’te ulaşım ve iletişim hizmetleri de son derece ekonomiktir.

Şehir İçi Ulaşım İmkanları

Ülke, boydan boya kara yolu ve demir yolu ile ulaşım seçenekleriyle donatılmıştır. Komşu ülkelerin ulaşım ağlarıyla birleşen yollar, öğrencilere yabancı dil öğrenirken seyahat etme fırsatı da sunar. Rusya, Polonya ve Ukrayna ile bağlantılı olan demiryolu ağı sayesinde hafta sonlarında komşu ülkeler kolay bir şekilde ziyaret edilebilir. Şehir içi ulaşım; metro, otobüs, troleybüs, dolmuş ve taksiyle sağlanır. Toplu taşıma özellikle öğrenciler için son derece ucuzdur. Proyeznoyo adı verilen aylık abonmanlar uygun tariflerle satın alınarak şehir içinde istenen her yere hızlı ve kolay bir şekilde ulaşım sağlanabilir. Ülkemizdeki fiyatlarla mukayese edildiğinde taksi ücretlerinin de son derece ekonomik olduğu dikkat çeker.

İletişim İmkanları

Uluslararası telefon kodu +375 olan Belarus’u aramak isteyenlerin numaranın başına bu rakamı eklemesi gerekir. Telefon kartıyla kulübelerden veya postanelerden istenen her yer aranabilir. İnternet seçeneklerinin ülkemizdeki veya diğer Avrupa ülkelerindeki kadar çeşitli olmaması hizmetlerimizden yararlanan öğrenciler için herhangi bir sorun teşkil etmez. 3G sisteminin yaygın olarak kullanıldığı şehirde internet ve iletişim ihtiyacı kesintisiz ve hızlı bir şekilde karşılanabilir. Eğitim kurumlarında sunulan ücretli wireless imkanlarından da yararlanılabilir. Ülkedeki eğitim imkanlarından yararlanmak için hazırlıklara başlayan adayların kullandıkları telefon hattını yurt dışı kullanıma açtırması gerekmektedir. Uygun tarifeler satın alınarak aile ve arkadaşlarla iletişim istendiği zaman kurulabilir.

Devlet tarafından sağlanan posta hizmetleri son derece hızlıdır. Türkiye’yle sürdürülecek olan evrak veya koli alışverişi UPS veya DHL gibi uluslararası hizmetler veren firmaların yanı sıra resmi hizmetlerle de gerçekleştirilebilir. Öğrencilerin sadece derslerine odaklanması için her türlü konforun sağlandığı hizmetlerimiz kapsamında siz de yabancı dili kullanıldığı ülkede pratik yaparak öğrenebilirsiniz. Minsk eğitiminize devam ederken farklı ülkelerden gelen yeni arkadaşlar edinerek akademik kariyerinizi şekillendirme fırsatı yakalayabilirsiniz.

 

 

Administrator

Minsk Rusça Kursu