Belarus Vize

Belarus Vize Belarus Vize

 

Belarus Vize

 

Son dönemlerde eğitim amacı ile en çok tercih edilen ülkelerin başında Belarus gelmektedir. Belarus’ta anadilin Rusça olması ve Rusça dilinin tüm dünya genelinde etkin rol oynaması ülkeye olan ilgiyi artırmaktadır. Güvenlik açısından da son derece uygun olan Belarus’ta suç oranı çok düşüktür. Bu da öğrencilerin güven içinde okumalarını sağlamaktadır. Eğitime de çok büyük önem verilen ülkede eğitim ücretleri düşüktür. Buna bağlı olarak kaliteli bir eğitim almak isteyen kişiler, Belarus vize işlemlerini tamamlayarak ülkeye giriş yapabilirler. Belarus ile ülkemiz arasındaki vize uygulaması 2014 yılında sona erdiği için vize işlemleri esnasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar ortaya çıkmıştır.

Belarus Vize İşlemleri

Belarus’a seyahat etmeyi planlayan umuma mahsus yani bordo pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Belarus’a giriş yaptıktan sonra 30 günü geçmeyen seyahatleri için vize uygulamasından muaf tutulurlar. Ülkeye gerçekleştirilen seyahatlerde konaklama süresi, Belarus’a ilk kez giriş yapıldıktan sonra toplamda 1 yıl içerisinde 90 günü aşmamalıdır.

Eğitim amacı ile Belarus’a yapılan seyahatler durumunda uygun olan vizenin alınması için başvuru yapılmalıdır. Vize türleri, seyahat amaçlarına göre değiştiği için en uygun vizenin alınması gerekir. Yanlış yapılan işlemler neticesinde Belarus Vizesi için yapılan başvuru reddedilmektedir. Bu da eğitim planlarınızın aksamasına neden olur. Belarus’a giden öğrencilerimiz, istediği takdirde bu vize süresini uzatabilir ve aksama sorunu yaşamadan eğitimine devam edebilir. Vize işlemlerinin eksiksiz olarak yapılması, vize alım sürecini kısaltacaktır.

Belarus hava alanına ulaşan öğrenciler ilk olarak migration cardları doldurmalıdır. Daha sonra ise ikamet edecekleri yerde hizmet veren yabancılar şubesine giderek ikamet izni yani registrasyon alabilmek için Belarus’a giriş tarihinden sonra 5 gün içerisinde başvuru yapmalıdırlar.

Belarus Vizesi İçin İstenen Evraklar

Vize için öncelikle eğitim alınmak istenen okula dilekçe yazılır. Seçilen üniversitede hangi bölümde ne kadar eğitim alınacağı ve eğitim ile ilgili her türlü bilgi verilmelidir. Bu bilgiler okul tarafından kabul edildiği takdirde bir davet dilekçesi gönderilir. Gönderilen davet dilekçesi ile beraber istenen pasaport, fotoğraf, öğrenci belgesi ve diğer tüm belgeler eksiksiz olarak hazırlanarak Belarus Konsolosluğuna iletilir. Seyahatin bitim tarihi itibari ile pasaportun en az 6 ay veya 1 yıl geçerli olması gerekir.

Her vize başvurusu için zorunlu olan seyahat sağlık sigortası, 1 tane vesikalık fotoğraf, vize anket formu ve başvuru sahibi adına düzenlenen 2000 Dolar mevduat içeren banka hesabının dokümanı hazırlanmalıdır. Kurumumuz bu konuda son derece deneyimli olup tüm vize işlemleri sürecinde sizlere yardımcı olmaktadır.

 

Administrator

Minsk Rusça Kursu