Belarus Hastaneleri Belarus Hastaneler Ve Sağlık

 

Belarus Hastaneler Ve Sağlık

Kışları oldukça soğuk ve kar yağışlı olan Belarus, yazları serin ve nemli bir iklime sahiptir. Belarus’ta eğitim almak isteyen öğrencilerin sağlık sorunlarında Belarus hastaneler ve sağlık hizmetleri oldukça kapsamlı olup, bulundukları bölgelerdeki devlet hastanelerinde muayene ve tedavi hizmeti sunulmaktadır. Eğitim süresi boyunca her bir öğrencinin sağlık sigortası yaptırması zorunludur. Öğrenciler aynı zamanda kayıt öncesi sağlık kontrolünden geçirilir. Kulak, burun, boğaz, kan tahlili ve akciğer röntgeni gibi tüm kontrollerden geçirilerek herhangi bir sağlık sorununda ücretsiz tedavi hizmeti sunulur.

Belarus Sağlık Koşulları Türkiye’ye göre soğuk bir iklime sahip olan Belarus, adapte olma sürecinde öğrencilerin grip ve soğuk algınlığı gibi sağlık sorunları ile dönem-dönem karşılaştığı bir ülkedir. Grip ve soğuk algınlığında öğrenciler öğrenci hastanelerinde ücretsiz tedavi görür. Belarus’un her bir mahallesinde poliklinikler bulunmaktadır. Muayene sonrası gerek görüldüğü taktirde kişi hastaneye sevk edilir. Belarus vatandaşlarına ücretsiz sunulan sağlık hizmetleri, Belarus’a giriş yapan ve zorunlu sağlık sigortasını yaptıranlar için de ücretsizdir.

Belarus Sağlık Hizmetleri

Ülkede özel ve çoğu devlet hastaneleri olmak üzere oldukça fazla sağlık kurumu bulunmaktadır. Belarus’ta eğitim alacak olan öğrenciler sağlık kontrolü sonrası sağlık raporu alarak kayıt yaptırabilir. İlaçlar sigorta tarafından karşılanmamakta olup eczanelerde satılır. İlaçlar ve diş tedavileri Türkiye’ye göre daha ucuzdur. Kronik rahatsızlıkların tedavi masraflarını karşılamayan Belarus hastaneleri, Belarus’a yerleştikten sonra ortaya çıkan sağlık sorunlarının, kaza ve yaralanma gibi durumlarda yapılan ameliyatların masraflarını karşılar. Kronik rahatsızlıklarda sadece muayene ve tetkikler ücretsizdir.

Belarus Hastaneler

Az sayıda özel hastanenin mevcut olduğu Belarus’ta yerli veya yabancı her vatandaş sadece ikamet ettiği bölgedeki hastaneye başvurabilir. Minsk’in her mahallesinde poliklinikler ve branşlara göre hastaneler bulunmaktadır. İlk muayene polikliniklerde yapılmakta olup ciddi durumlarda hastaneye sevk yapılır. Tedavi ve yatak ücretleri acil durumlarda sağlık sigortası tarafından karşılanır. Sağlık sigortası ve primleri günlük, aylık ve yıllık olarak belirlenmiştir.

Belarus Minsk Havalimanında isteyen herkes sağlık sigortası yaptırabilmektedir. 700’ü aşkın hastane ve sağlık kurumu ile Belarus, ambulansın ve sağlık görevlilerinin kısa sürede istenen yere geldiği şehir trafiği yok denecek kadar az bir ülkedir.

Administrator

Minsk Rusça Kursu