Minsk

 

Minsk 

 

Minsk; Beyaz Rusya Cumhuriyetinin başkentidir.

Minsk; Avrupa’nın kültür başkenti olarak da adlandırılmaktadır.

Minsk; kendi sürprizlerini kendine özgü olarak usta bir şekilde barındıran ve mutlaka bir sebep yaratarak gezilmesi gereken bir şehir.

Minsk; politikanın merkez üssü; Beyaz Rusya tarihi ve kültürünün en önemli vitrinidir.

Minsk; Avrupa’nın en hareketli ve ilginç şehirlerinden biri olarak birinci sınıf bir eğitim sürdürme fırsatı sunuyor.

Minsk şehrinde tüm yabancı öğrenciler ana dili rusça olan insanlarla birlikte yaşıyor, sosyalleşiyor ve eğitim görüyor.

Minsk; tarz sahibi, sanatçı ve hareketli Beyaz Rusya’nın en yaratıcı şehirlerinden biri olmakla gurur duyar.

Minsk; Beyaz Rusya’nın kalbi ve en dinamik şehridir.

Minsk; Beyaz Rusya’nın büyüleyen başkentinde şehir duvarları içinde yıl boyu festivalleri ve tarihi gelenekleri bulacaksınız.

Minsk; Muhteşem mimarisi ile birlikte Beyaz Rusya’nın başkenti olarak; ulusal ve uluslar arası organizasyonlara  ev sahipliği yapmaktadır.

Minsk; Avrupa standartlarının üstünde bir şehirdir.

Minsk; kurallara riayet edilen bir şehirdir.

Minsk; halkının kültürel ve bilgi dağarcığı üst seviyededir.

Minsk; nüfusu fazla olan şehirlerden gelen öğrenciler için bir çok sebepten dolayı benzersiz , ülke genelinde ki yeşillik oranının oldukça fazla yer kaplaması, bir yazlık bir bölge gibi kafa dinleyerek sakin ortamda en kurallı olan şehirlerden birinde Rusça öğrenimi adına bütün özeliiklere sahip şehir Minsk. Gürültü patırtı olmayan son derece sessiz , bir o kadar da güvenli , oldukça bol ormanı , parkı , gölleri , ana meydanlara sahiptir.

Minsk; Doğal parkları, kır yürüyüşü ve yaya dostu oluşu ile tanınan çevre temizliği muntazam olan samimi bir şehirdir.

Minsk; geniş öğrenci nüfusuna sahip tarihi bir şehir.

Minsk; 1991 senesinden bu yana Beyaz Rusya Cumhuriyetinin başkentidir. Minsk şehrinin durumu ve hukuku 5 Eylül 1991 senesinde belediye meclisi ve halkın seçtiği millet vekilleri tarafından belirlendi Belediye meclisi şehrin armasını onayladı.

Minsk; şehrinin ayni zamanda bir bayrağı ve şehir marşı vardır. Şehirde 600 den fazla sokak ve cadde vardır. 1191 senesinde şehirde B.D.T merkezi kuruldu ( B.D.T bağımsız devletler topluluğu ) Rusçası S.N.G. şehir genişlemeye devam ediyor.

Beyaz Rusya Minsk; Sovyetler birliği ülkeleri içerisinde bayan nüfusu en yüksek olan ülke konumundadır.

Minsk ile Moskova arası ise; İstanbul – İzmir arası kadar olup; Belarus – Rusya ve Ukrayna bu 3 ülke ile Türk pasaportumuz ile vizesiz giriş çıkış yapabilmektesiniz.

Minsk; yerli halkı nüfusu son verilere göre 2 milyonun biraz üzerinde bulunmaktadır.

Beyaz Rusya’da başkent Minsk dışında 5 şehir daha bulunmakta; bu şehirleri ise ; sırası ile ( Gomel ; Grodno ; Mogilev ; Brest , Vitebsk) olarak sayabiliriz.

Beyaz Rusya MinskHava Alanı – Şehir merkezi arası mesafe yaklaşık olarak 45 km sürmekte; ister 2 dolar karşılığında halk otobüsü ile isterseniz de tek başınıza veya 4- 5 kişi arkadaş grubu ile anlaşılarak taksi ile de Minsk şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Minsk; yerli halkı; kitap okumaya çok düşkündürler, çok fazla araştırmacı ; araştırmayı seven bir toplum, yeniliklere açıktır.

Minsk; yerli halkının İngilizceye karşı yabancı olduklarını ve İngilizce bilmemelerinin kendileri için bir problem teşkil etmediğini , sorun olmadığını, umursamadıklarını gördüğünüzde şaşırabilirsiniz, ancak zamanla bu duruma alışacak olup; ilk zamanlarda bu durumun ciddi bir problem olduğu gerçek olup; fakat Rusça öğrenmek zorunda kalacak olmanız , sürekli her yerde Rusça konuşmak zorunda kalacağınızdan ötürü, Rusça öğrenmeniz adına avantaj olduğu gerçeğini de unutmaz isek;  3 – 4 aylık bir zaman diliminde Rusça da en azından zorunlu ihtiyaçlarınızı ve kendinizi ifade edebilecek seviyeye gelmemeniz için hiç bir sebep bulunmamaktadır.

Minsk; Rusya’nın başkenti ve Ukrayna’nın başkenti Kieve nazaran zaman içerisinde turistik gezi maksatlı , eğitim amaçlı her yönden daha çok tercih edilmeye başlandı.

Minsk; şehirinin en işlek caddeleri Nezavisimosti ve Nemiga bölgesinde bulunan Pobiditeley caddeleridir.

Minsk; şehir merkezin de oldukça lüks sirk binası bulunmaktadır. Belarusa farklı ülkelerden gösteriler yapılması için gelinmektedir.

 

Company SEVİNDİK

Beyaz Rusya Cumhuriyeti